Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akabský záliv nebo Záliv Akaba (arabsky خليج العقبة‎ [Khalīj al-'Aqabah], hebrejsky מפרץ אילת‎ [Mifratz Eylat]) je jeden z větších zálivů Rudého moře, se kterým ho spojuje Tiranská úžina. Nachází se mezi Sinajským a Arabským poloostrovem. Jeho pobřeží hraničí se státy Egypt, Izrael, Jordánsko a Saúdská Arábie.

Záliv Akaba je jeden ze dvou zálivů vytvořených díky Sinajskému poloostrovu. Na západní straně tohoto poloostrova tedy leží Suezský záliv. Akabský záliv měří ve svém nejširším místě 24 km a táhne se od severu v délce 160 km až do míst, kde se potkávají Egyptské hranice s hranicemi Jordánskými. V nejsevernější části zálivu jsou tři důležitá města : Taba v Egyptě, Eilat v Izraeli a Akaba v Jordánsku. Všechna tato tři města jsou strategicky důležité obchodní přístavy a také populární turistické destinace.

Akabský záliv je stejně jako pobřežní vody Rudého moře jednou ze světově nejvyhledávanějších oblastí pro potápění. Tato oblast je zvlášť bohatá na korálové útesy a další mořskou biodiversitu a je zde možné také objevit množství vraků lodí.

Geograficky je záliv Akaba částí Velké příkopové propadliny, která prochází od Východní Afriky a přes Rudé moře pokračuje na sever směrem k Mrtvému moři přes Vádí al-Araba.