Plitvická jezera
![]() Plitvická jezera, Sastavci |
Pro většinu českých návštěvníků Jadranu budou asi Plitvická jezera pro samostatný výlet z pobřeží příliš vzdálená - vždyť např. ze Šibeniku je to 220 km (jedna cesta), ze Zadaru 150 km (jedna cesta), z mnohých dalších míst je to ještě dál. I po časové stránce, pokud nepadá v úvahu přenocování u jezer, je to náročný výlet. Nezbývá tedy než přizpůsobit příjezdovou trasu z domova na pobřeží, nebo naopak trasu návratu domů možnosti navštívit Plitvická jezera alespoň při této příležitosti. Je však třeba vzít v úvahu, že i ta nejkratší varianta prohlídkových stezek kolem jezer vyžaduje asi tři až čtyři hodiny, nejdelší pět až šest hodin. A pokud chce návštěvník jezer fotografovat a alespoň trochu vychutnat jedinečnou jezerní scenérii, pak potřebuje aspoň o hodinu víc.
Do jezerního areálu jsou dva vstupy, u každého je velké parkoviště a možnost občerstvení. Návštěvník dostane se vstupenkou i mapku jezerní soustavy s vyznačenými prohlídkovými trasami i s trasami místní dopravy v parku autobusem a lodí (zahrnuta v ceně vstupenky), takže se může velmi dobře orientovat. V národním parku je vyznačeno celkem šest prohlídkových tras, barevně odlišených, od každého vstupu tři. Při výběru záleží na času, který chce návštěvník prohlídce věnovat. Otevírací doba národního parku je od 8:00 do 18:00 hod.
Národní park Plitvická jezera leží v nadmořské výšce 500 - 640 m, v oblasti Lika. Je to soustava 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami. Plocha 295 km2 (z toho hladina jezer 2 km2). Národní park od r. 1949, na seznamu světového přírodního bohatství UNESCO od r. 1979. Jedinečný přírodní jev nejen v rámci Chorvatska.
![]() Plitvická jezera, Velike kaskade |
Jezerní soustavu obklopují zalesněné kopce masivu Velika Kapela a Plješevice. Soustava se dělí na dvě části: na dolní se 4 jezery (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod) a horní se 12 jezery (Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget, Kozjak).
![]() Plitvická jezera, Veliki slap |
Leží ve vápencové proláklině, která vznikla pravděpodobně před osmi tisíci lety a neustále se mění narůstáním travertinových hrází na terasách (mimo jiné v závislosti na klimatu), erozí travertinových bloků a z dalších důvodů. Ke vzniku teras-bariér připívají především unikátní bakterie žijící v mechu a trávě na terasách (bariéry narůstají za rok asi o 3 cm). Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou.
Říčka Plitvice, která dala jezerní soustavě jméno. nespojuje žádná jezera, ale spadá vysokým vodopádem zboku do kaňonu pod nejníže položeným jezírkem Novakovića Brod. Jezerní soustava tedy nevznikla v jejím řečišti, nýbrž na blízkých řekách Bijela Rijeka a Crna Rijeka. Teprve po vzájemném splynutí se jejich vody spojují s říčkou Plitvicí. Výsledná řeka se nazývá Korana.
Nejvýše je položeno Prošćansko jezero - 639 m n. m. (je druhé největší v soustavě, 68 ha), hladina nejnižšího Novakovića Brodu je ve výši 503 m n. m. Největší jezero Kozjak (81,5 ha) je i nejhlubší (46 m).
Jezera jsou propojena vodopády, z nichž nejkrásnější jsou Sastavci, vysoké 49 m. Nejvyšší vodopád je ten, jímž říčka Plitvice padá z výšky 76 metrů do kaňonu.
![]() Plitvická jezera |
Vody jezer mají různou barvu, od smaragdově zelené po sytě modrou. V dolní části soustavy je 20 krasových jeskyň. V zimě jezera zamrzají, v létě má voda teplotu do 24 °C.
O zdejším lesním porostu se má mezi odborníky za to, že patří k nejzachovalejším svého druhu v Evropě. Vzácná je i zdejší květena. V rámci parku jsou přísně chráněné a nepřístupné lokality endemitů (např. louka s 42 druhy orchidejí a jiná se 16 druhy lilií aj.), rovněž nepřístupné jsou pralesní rezervace. V lesích žijí jak velké šelmy (medvědi, vlci, rysi) - údajně jich tu žije nejvíc ze všech chorvatských lokalit), tak i hojnost vysoké a černé zvěře. Jezera jsou bohatá rybami a raky, ale lov je zakázán.
![]() Plitvická jezera |
V současné době není celý park zpřístupněn. Důvodem uzavření některých částí je ochrana a konzervace ekosystému. Je možné si prohlédnout jezera, kolem nichž jsou vybudovány chodníky a jsou zahrnuty do prohlídkových tras. Prohlídka a pohyb po vytyčených trasách jsou bezpečné.
Jezerní soustava nebyla válkou na začátku 90. let poškozena (pouze hotely), naopak přírodě velmi prospěl pětiletý klid a regenerace v době války a těsně po ní.
Do Záhřebu je do Plitvických jezer 130 km, ze Splitu 230 km, z Dubrovníku 446 km, z Rijeky 180 km.
![]() Plitvická jezera, Galovački buk |
Více informací lze najít na stránkách NP Plitvice (www.np-plitvicka-jezera.hr), kde jsou k dispozici i interaktivní mapky.
![]() |
UbytováníUbytování je možné v hotelovém komplexu přímo v n.p. Plitvice nebo v autokempu Korana ležícím za hranicemi národního parku směrem na Karlovac (Záhřeb). Hotel Grabovac se nachází v Rakovici (13 km severně od hranic národního parku), kemp Borje v Korenici (3 km jižně od hranic národního parku. Hotely:
Kempy:
|
![]() |
VýletyDvě horské stezky v horského masivu Lička Plješivica a jejího úzkého severozápadního výběžku Medvjedjak, vedoucí přímo v národním parku Plitvička jezera. Jsou určeny spíše pro trochu odvážnější, neboť vedou úplně liduprázdnými divokými horskými končinami, nádhernou nedotčenou přírodou, v níž nechybí ani divoká zvěř. Jak už jméno horské skupiny Medvjedjak napovídá, patří k ní medvěd, rys, vlk, kuna lesní a skalní, divočáci aj. Tato zvířata jsou však velmi plachá a vyhýbají se místům, kde by mohla potkat lidi. Stezka č. 1 (5 hod), vede z parkoviště Rastovača u vstupu č. 1 do areálu národního parku Plitvická jezera, od tzv. Ličského domu (Lička kuća) nejprve k Turčići (801 m), nejnižšímu vrcholu Medvjedjaku. S Turčiće je výhled na jezero Kozjak, hotel Jezero, okolí Velkého vodopádu (Veliki slap), vesnici Poljanak. Stezka vede nádhernými nekonečnými bukovými a javorovými lesy, místy prostřídanými jilmem horským. Po mírném stoupání se dojde na další vrchol Medvjedjaku, na Tupi Medvjedjak (868 m), s něhož se naskytá působivý výhled na šest Plitvických jezer - Prošćanské, Ciginovac, Okrugljak, Galovac, Gradinsko jezero a Kozjak, dále na masivy Ličké Plešivice a Malé Kapely. Od následujícího rozcestí se pak pokračuje po značené cestě na Oštri Medvjedjak (889 m), nejvyšší vrchol masivu. Výstup je velmi strmý. S vrcholku se otevírá nádherný pohled na celou Ličkou Plješivici, na dolinu Korany a Uny (v Bosně) směrem k Bihaći, na vesnice Drežnik Grad a Ličko Petrovo Selo. Návrat může být buď stejnou cestou nebo po stezce č. 2, a to od prvního rozcestí směrem k pokusné stanici Lesnického ústavu Jastrebarsko a dále k mostu pro pěší přes silnici Záhřeb - Split a k parkovišti Hladovina u vstupu č. 2 do areálu národního parku Plivická jezera. Na parkovišti Hladovina se může nasednout na vyhlídkový elektrobus a jet s ním ke vchodu č. 1. Pro sestup je také možné použít pomocnou stezku, která vede od druhého rozcestí při sestupu z Oštrého Medvjedjaku rovněž k silnici Záhřeb - Split a pěšky ke vstupu č. 1. |